Cezaevindeki Tutukluya/Hükümlüye Havale/EFT İle IBAN’a Para Gönderme

Orman Yakmanın/Orman Yangını Çıkarmanın Cezası Nedir?
29 Temmuz 2021

Cezaevindeki Tutukluya/Hükümlüye Havale/EFT İle IBAN’a Para Gönderme

Cezaevinde bulunan tutuklu veya hükümlü yakınlarınıza havale veya eft ile yani ibana para gönderme hakkında bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

Cezaevindeki Tutukluya/Hükümlüye Para Nasıl Gönderilir?

Cezaevindeki tutukluya veya hükümlüye eskiden elden para verilebiliyordu. Şuan birçok ceza infaz kurumu Covid-19 tedbirleri kapsamında nakit parayı kabul etmiyor. Haliyle havale veya EFT yapılması gerekiyor.

Banka Hesabım Yok, PTT İle Tutukluya/Hükümlüye Para Gönderebilir Miyim?

Tutuklu veya hükümlü yakınınıza para gönderebilmek için banka hesabınızın bulunmasına gerek yok. Size en yakın PTT’ye başvurarak tutuklu veya hükümlü yakınınıza para gönderebilirsiniz.

Tutuklu veya Hükümlüye Para Gönderirken Hangi Bilgiler Gerekli, Nelere Dikkat Etmek Lazım?

İster PTT, ister havale/eft ile para yatırın, dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Aşağıdaki bilgilerin eksik olması halinde gönderdiğiniz para her ne kadar cezaevi hesabına yatırılmış olsa da yakınınıza geç ulaştırılabilir. Paranın, gönderdiğiniz kişiye en kısa sürede ulaşmasını istiyorsanız aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

  • Göndereceğiniz cezaevinin hesap bilgilerini resmi siteden veya telefonla edinin.
  • Açıklama kısmına para göndermek istediğiniz kişinin adını, soyadını ve TC kimlik numarasını eksiksiz bir şekilde yazın.
  • Para göndermek istediğiniz kişinin yabancı uyruklu olması halinde ise pasaport numarasını veyahut yabancı kimlik numarasını eksiksiz yazın.

Tutuklu veya Hükümlüye Havale EFT İle Para Nasıl Gönderilir?

Banka şubesine giderek veyahut mobil bankacılık uygulaması üzerinden her zaman yaptığınız gibi havale ve eft yöntemi ile yakınınıza para gönderebilirsiniz. Öncelikle cezaevi hesap ve iban bilgilerinin doğru olduğunu teyit etmeli, akabinde yukarıda belirttiğimiz şekilde açıklamayı doldurmalısınız.

Cezaevi Banka Hesap ve IBAN Bilgilerini Nasıl Öğrenebilirim?

Cezaevinin banka hesap ve iban bilgileri için cezaevini telefonla arayıp bilgi alabilirsiniz. Daha kısa ve pratik bir çözüm olarak ise cezaevinin resmi sitesinden banka hesap ve iban bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gönderdiğim Paranın Ulaşıp Ulaşmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

  • Cezaevini telefonla arayarak,
  • Yakınınızı telefonla arayarak,
  • Yakınınızın sizi telefonla aradığında sorarak,
  • Cezaevine görüşe giderek gönderdiğiniz/yatırdığınız paranın ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilir, teyit edebilirsiniz.

Cezaevine Para Gönderirken Limit Var Mı?

Cezaevine para gönderirken herhangi bir limit yok fakat Hükümlü ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paranın Kullanımına Dair Yönetmek madde 5’e göre haftalık harcama limiti 500 TL’dir.

PTT veya Banka İle Cezaevine Para Göndermede İşlem Ücreti Var Mı?

Banka ile yapacağınız işlemlerde bankanızın standart ücret tarifesi uygulanır. PTT ile yapacağınız işlemlerde ise 100 TL’de 5 TL işlem ücreti gibi işlem ücreti alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir